A Budapesti Közlekedési Központ Zrt. célja – a világ számos nagyvárosához hasonlóan – az egységes, rendezett arculat megteremtése, valamint funkcionális, műszaki és esztétikai követelmények teljesítése. Az alábbiakban a tervezési útmutatóinkkal ismerkedhettek meg.
A BKK – mint stratégiai közútkezelő, illetve a közösségi közlekedés szervezője – a felelősségi körébe tartozó beruházások egységesítése érdekében olyan segédletek létrehozásáról döntött, amelyek tematikusan tárgyalják az egyes részterületekhez tartozó szempontrendszert.
Az alábbi, munkaközi tervezési útmutatók tartalmát igyekszünk folyamatosan fejleszteni, szakmai jellegű kérdéseiteket mihamarabb megválaszolni. Ezeket az tervezesiutmutatobkk.hu e-mail címen keresztül tehetitek fel.
Letölthető útmutatók:
► Közterületek és közutak tervezési útmutatója – PDF, 4,6 MB
► Akadálymentes tervezési útmutató – PDF, 4,9 MB
► Szegélyzóna tervezési útmutató – PDF, 2,3 MB
► "Suli-zóna" tervezési útmutató – PDF, 1,3 MB
A tervezési útmutató célja segíteni a tervezőket, döntéshozókat és egyéb érintetteket a közterületek tervezésében, hogy azok a lehető leginkább funkcionálisak, esztétikusak és felhasználóbarátok legyenek. A dokumentum alapjaiban támaszkodik a Budapesti Mobilitási Tervben megfogalmazott elvekre.
Az anyag kitér többek között a közterületek- és közutak tervezésre, az akadálymentesítésre, a szegélyzónára és a speciális intézményi utcákra, melyek részletes kialakítását külön kötetek tárgyalják. A kézikönyvsorozathoz szervesen kapcsolódik a korábban készült villamos- és autóbuszmegállók, az ügyfélközpontok, valamint a gyalogos aluljárók tervezési útmutatója is. Ezeknek az útmutatóknak a felülvizsgálata 2024-ben várható.
A tervezési útmutatók alapvető célja, hogy valamennyi budapesti közterületre használhatók legyenek. Közvetett célja országosan példát állítani jó gyakorlatok meghonosításának.