A Budapesti Közlekedési Központ számos járatán szállíthatsz kerékpárt: hajón, fogaskerekűn, valamint több autóbuszon és villamoson is.
Milyen esetekben jó lehetőség a BKK járatain kerékpárt szállítani?
Azok számára, akik nagyobb távolságot tesznek meg rendszeresen, és a kerékpárt a közösségi közlekedéssel kombinálnák, elsősorban a B+R parkolók, illetve a MOL Bubi közbringarendszer használatát javasolja a BKK. Ebben segít a BudapestGO utazástervezője is.
Adódhatnak olyan helyzetek is azonban, amikor nagy segítség a buszra, villamosra a kerékpárral együtt felszállni. Ilyen lehet vagy egy defekt, vagy ha lemerül az elektromos kerékpár akkumulátora, egy nyári felhőszakadás, vagy a Budapest hegyvidéki területein jellemző használat: míg reggel kényelmes kerékpárral legurulni a hegyről, hazafelé van, aki elfárad. Számukra is jó lehetőség az emelkedők leküzdése helyett az autóbuszok, villamosok igénybevétele. Sőt azoknak sem kell lemondaniuk a kerékpározás élményéről, akik idősebbek, vagy kisgyerekkel közlekednek.
Mely járatokon szállítható kerékpár?
Hétköznap:
Hétvégén és ünnepnap:
Villamospótlások és forgalmi okok miatt esetenként ettől eltérő közlekedés előfordulhat.
Javasoljuk, hogy indulás előtt a BudapestGO alkalmazásban tájékozódj kerékpárszállítási lehetőségekről.
Az erre kijelölt járműveken hol szállítható a kerékpár?
Kerékpárt kizárólag a kerékpáros piktogrammal megjelölt járműveken szállíthatsz.
Egy utas csak egy kerékpárt vihet magával. A szállítandó kerékpár mérete nem haladhatja meg a 180 x 130 x 70 centimétert (hosszúság/magasság/szélesség). Villamoson nem szállíthatók olyan kerékpárok, amelyek kialakításuk miatt nem rögzíthetők a tépőzárral (pl. fekvő kerékpár).
A járműveken a kerékpárt biztonságosan rögzíteni az utas felelőssége.
Az autóbuszokon a második / középső ajtónál, a babakocsik tárolására kijelölt területen szállíthatsz kerékpárt, egy járművön egyszerre egyet. A járművek homlokfalán és az ajtó mellett elhelyezett piktogram jelzi, hogy mely buszokon és hol szállítható kerékpár, illetve melyik ajtónál lehet az utastérbe felhelyezni.
A Modulo típusú járműveket három ipari tépőzárral láttuk el, hogy utazás során a kerékpárokat megfelelően rögzíthesd.
A Tatra villamosok vezetőállás nélküli végén, a piktogrammal megjelölt helyen tudsz kocsinként egy-egy kerékpárt szállítani: a két részből összeállított villamosszerelvényeken összesen kettőt, a háromkocsis szerelvényeknél összesen három kerékpárt. A kerékpárokat rögzíteni kell. Erre a célra a járművek utasterében ipari tépőzárakat szereltek fel.
A fogaskerekűn (60-as villamoson) a vonat hegy felőli kocsijának hátsó ajtajánál kialakított területen összesen legfeljebb tizenhat kerékpárt lehet szállítani.
A HÉV-szerelvények középső kocsijának egyik végén van olyan szabad terület, ahol egyszerre négy kerékpárt lehet biztonságosan elhelyezni és szállítani. A HÉV-megállók peronján felfestett kerékpáros piktogram jelzi, hogy melyik ajtón tudsz kerékpárral felszállni. (Fontos, hogy a HÉV-en is kizárólag a kijelölt helyen szabad kerékpárt szállítani, máshol akkor sem, ha a kijelölt részre már nem fér több bicikli. A jármű más részén szállított kerékpár zavarja az utasforgalmat, és balesetveszélyes.)
Egyes járműveken a kerékpárszállításra kijelölt hely megegyezik a babakocsik és a kerekesszékek számára kijelölt területtel. Ha kerékpárt szállítasz, kérjük, hogy legyél előzékeny a kisgyermekkel utazó vagy a mozgásukban korlátozott utastársaiddal, és szükség esetén add át nekik a helyet. Vita esetén a BKK mindig azt az utast szállítja tovább, aki hamarabb szállt fel a járműre, illetve érkezett a megállóba.
Zsúfoltság esetén a járművezető megtilthatja, hogy felszállj a kerékpárral, vagy ha a kerékpár rögzítése valamilyen okból nem kivitelezhető.
Milyen jegyet kell vásárolni a kerékpárszállításhoz?
Ha a BKK járatain jeggyel utazol, és kerékpárt is szállítanál, akkor a kerékpár szállítására egy külön vonal- vagy gyűjtőjegyet (a D14-es kompon rév kerékpárjegyet) kell érvényesítened, vagy kerékpár országbérletet használhatsz. Aki érvényes bérlettel rendelkezik vagy ingyenes utazásra jogosult, egy kerékpárt díjmentesen szállíthat.
A HÉV-en kerékpárszállításra vonaljegy, gyűjtőjegy, kerékpárjegy, kerékpár országbérlet használható az alábbi táblázat szerinti érvényességgel, aki azonban érvényes bérlettel rendelkezik vagy ingyenes utazásra jogosult, egy kerékpárt díjmentesen szállíthat Budapest közigazgatási határán belül. Kerékpárjegy és kerékpár országbérlet a MÁV és a GYSEV Zrt. értékesítési pontjain, illetve a MÁV alkalmazásban váltható.
A BKK Üzletszabályzata lehetővé teszi, hogy a kisméretű, –legfeljebb 41 centiméter (16”, azaz hüvelyk, inch vagy coll) külső kerékátmérőjű – kerékpárt, valamint a rollert, továbbá mérethatár nélkül az összecsukott kerékpárt kézipoggyászként díjtalanul szállíthasd valamennyi járművön, ha az utasok ruházatát, a jármű berendezéseit nem rongálja meg, illetve nem szennyezi be.
Első ajtós felszállási rend esetén mi a teendő?
Felszállás előtt, a megállóban az első ajtónál meg kell mutatnod a saját és a kerékpárjegyed vagy bérleted, ezt követően az erre kijelölt (középső vagy hátsó) ajtón szállhatsz fel kerékpároddal. A kerékpárt a jármű indulása előtt biztonságosan rögzítened kell.
Tanácsok a kerékpár szállításához
- Utazás előtt rögzítsd a biciklit, hogy az ne veszélyeztesse a többi utas biztonságát vagy a ruhájuk tisztaságát, illetve a jármű épségét.
- A szállítandó kerékpár mérete nem haladhatja meg a 180 x 130 x 70 centimétert.
- A normál méretű kerékpár mellett csak olyan, például gyermek kerékpár szállítható, amelyik egyébként kézipoggyászként díjtalanul is szállítható lenne valamennyi járművön, és az utasok ruházatát, a jármű berendezéseit nem rongálja meg, illetve nem szennyezi be.
- A villamoson csak olyan kerékpár szállítható, amelyet rögzíteni lehet a biciklitartóra szerelt tépőzárral.
- Speciális kialakítású (cargo, tandem) kerékpárt nem lehet szállítani.
- A menetrend betartása érdekében, kérjük, hogy a kerékpárral minél gyorsabban szállj le, illetve fel.
Tanácsok az utasoknak
- Kérjük, figyelj a kerékpárral közlekedőkre, segíts nekik, hogy a biciklivel fel és le tudjanak szállni, illetve a bringát az arra kijelölt helyen el tudják helyezni.
Kerékpárszállítás a MÁV vonatain: https://www.mavcsoport.hu/mav-start/belfoldi-utazas/kerekparszallitas
Kerékpárszállítás a Gyermekvasúton: https://www.gyermekvasut.hu/dijszabas/