Újabb városi főutak válhatnak vonzóbbá a legvédtelenebb közlekedők – azaz a gyalogosan, kerékpárral vagy kerekesszékkel közlekedők, idős emberek – számára is a Váci út és az Üllői út egy-egy szakaszának megújításával.
A Váci úton a Lehel tértől kifelé a Csángó utcáig, míg az Üllői úton a Nagyvárad tér és az Ecseri út között egy átfogó projekt keretében irányhelyes kerékpárutat építünk ki a korábbi években már megépült kerékpársávokhoz kapcsolódva, emellett megújítjuk a gyalogosfelületeket, a zöldfelületeket, felülvizsgáljuk a parkoló- és rakodóhelyek elhelyezkedését, valamint biztonságosabbá tesszük és akadálymentesítjük a mellékutcák torkolatait. A tervezett fejlesztéseknek köszönhetően rendezettebbé, modernebbé és biztonságosabbá válhat a két útvonal mentén található irodák, lakások, sportlétesítmények, üzletek környezete, valamint újabb városrészek válhatnak minden korosztály számára biztonságosan és megszakítás nélkül elérhetővé kerékpáron a belvároson kívül is.
Mindez európai uniós támogatásból, a TOP Plusz-4.1.2-23 Bringasztráda program keretében valósulhat meg.

Összefüggő hálózat jön létre
A Váci úti és az Üllői úti bringasztrádák túlmutatnak önmagukon, hiszen egyrészt szervesen kapcsolódnak az észak-déli tengely mentén már korábban elkészült védett kerékpársávokhoz, másrészt ezeken a kerékpársávokon keresztül a nagykörúti, ugyancsak tervezés alatt álló bringasztrádához is.
- Az Üllői út esetében az Ecseri úti kereszteződést követően az Üllői úttal párhuzamosan futó szervizúton biztosítjuk a kétirányú kerékpározást, mely a Határ úti metrómegállónál ad majd további kapcsolatot a Kispesten és Kőbányán már meglévő, kerékpározható útvonalakhoz.
- A Váci útnál a Csángó utcától északra ugyancsak a szervizúton, irányhelyesen biztosítjuk a kerékpározást, ahonnan könnyebben elérhetővé válik majd a Váci út felől például a Vizafogó vagy a Kassák Lajos utca környéke.

Bringasztrádaként épül a kerékpársávok folytatása
A tervezett fejlesztések egyik kiemelt célja, hogy a Váci út és az Üllői út egy-egy szakaszán magas minőségű, irányhelyes, irányonként legalább 2 méter szélességű – és ahol ez lehetséges, ott – épített elemmel védett kerékpársávok és kerékpárutak, úgynevezett bringasztrádák létrehozásával újabb városrészek váljanak biztonságosan elérhetővé kerékpárral. A fizikai elválasztás még vonzóbbá teheti a mindennapi kerékpározást különböző korosztályú és tapasztalattal bíró embereknek.
A tervezési közbeszerzési eljárásban érintett szakaszok a Váci út esetében a Lehel térnél (Gogol utca), az Üllői út esetében a Nagyvárad térnél közvetlenül kapcsolódnak a korábbi években már kialakított védett kerékpársávokhoz, de azoktól eltérő módon jöhetnek majd létre.
A fejlesztések összhangban állnak a Budapesti Mobilitási Terv irányelveivel és a közlekedésbiztonsági stratégiával, valamint hozzájárulnak a környezeti terhelés és a városi zajszennyezés mérsékléséhez.

Milyen fejlesztések valósulnak meg?
A Váci úton:
- A védett kerékpársávokra vonatkozó tervezési szakasz hossza csaknem 1 kilométer: a Csángó utcától a Victor Hugo utcáig tart, ahol közvetlenül kapcsolódik majd a már meglévő kerékpársávokhoz. Bár északon a projekthatár a Csángó utcai kereszteződésnél van, de a Váci úton már meglévő szervizútnak köszönhetően kifelé a Dunyov István utcáig, a városközpont irányában pedig a Véső utcától lehet majd kényelmesen kerékpározni.
- A Gogol utca és a Tisza utca között nemcsak irányhelyes védett kerékpárutat alakítanának ki, hanem fejlesztik a gyalogos- és zöldfelületeket is, ezzel ösztönözve a közterületek közösségi használatát.
- A Victor Hugo utca és a Gogol utca között többnyire épített szegéllyel elválasztott irányhelyes kerékpársáv létesülne.
A csomóponti átvezetések átalakításával biztonságosabbá válik a gépjármű- és a gyalogosközlekedés is.

Az Üllői úton:
- A tervezési szakasz a Nagyvárad tértől az Ecseri útig tart.
- A tervező feladata az épített módon elválasztott irányhelyes kerékpársáv kialakítása, valamint a csomóponti átvezetések és a szükséges forgalomtechnikai, valamint az útépítéssel járó munkák megtervezése.
- A BKK fontosnak tartja, hogy a Nagyvárad tér és Ecseri út között most is meglévő kerékpársávok magasabb minőségben, komfortosabban épüljenek újjá, valamint pótolja a jelenleg hiányzó kapcsolatokat a Vágóhíd utcai és Gyáli úti kerékpársávok irányába is. A Könyves Kálmán körút–Borbás Vince sétány közötti szakaszon kisebb léptékű korrekciós beavatkozások tervezendők.
- A feladatok magukba foglalják a gyalogos, valamint ahol az lehetséges, a zöldfelületek fejlesztésének megtervezését is.
- A kerékpársávok fejlesztésével a BKK tervezetten megteremti a jelenleg hiányos vagy hiányzó kerékpáros kapcsolatokat a belváros és a XIX. kerület, valamint a IX. kerületi József Attila lakótelep között, javítva ezzel az útvonal mentén lévő lakóterületek és egyéb forgalomvonzó létesítmények, mint például egyetemek, egészségügyi intézmények, üzletközpontok és irodaházak elérését, összekötését is.

A munkák ütemezése
A BKK 2024. novemberében feltételes közbeszerzési eljárást indított a Váci úti kerékpárutak tervezésére. A tervező feladatai közé tartozik az engedélyezési és kivitelezési tervek elkészítése mellett az engedélyezési eljárások lefolytatása, a hozzájárulások megszerzése, valamint a kivitelező kiválasztására irányuló ajánlattételi dokumentáció összeállítása is. A helyi önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, hatóságokkal, kezelőkkel és üzemeltetőkkel folytatott egyeztetések a teljes tervezési folyamatot végigkísérik.
A kiviteli tervek az eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatása és az uniós forrás biztosítása esetén készülhetnek el. A kiviteli tervdokumentáció elkészültét követően szükséges megindítani a kivitelezési közbeszerzési eljárást, melynek eredményeképpen megköthető a kivitelezési szerződés. A projekt fizikai megvalósítása várhatóan az Üllői esetében 2028. második felében, míg a Váci út esetében 2027. második felében zárulhat le.