A közösségi közlekedési hálózatfejlesztési stratégia

A Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közlekedési Központ küldetése, hogy a város környezeti, társadalmi és gazdasági szempontból is fenntartható, élhető legyen. A közösségi közlekedési hálózat fejlesztése is elengedhetetlen ahhoz, hogy Budapest és a térség versenyképessége tovább növekedjen, és mindeközben a város még vonzóbbá és emberközpontúbbá váljon. Ennek érdekében a BKK 2024-ben elkészíti a közösségi közlekedés hálózatfejlesztési stratégiáját. Célunk, hogy következetes hálózatfejlesztéssel és hatékony forrásfelhasználással az egyedi projektek és beavatkozások helyett átfogó, hálózati szemléletű fejlesztések valósuljanak meg, melyeknek köszönhetően elérjük a Budapesti Mobilitási Tervben meghatározott célokat.

 

 

A stratégia része a hálózatfejlesztési alapelvek frissítése és kiegészítése, valamint a budapesti közösségi közlekedés hálózatfejlesztésére vonatkozó prioritások kijelölése rövid- és hosszú távon. A stratégia meghatározza majd azt is, hogy milyen hálózatfejlesztési lépésekkel közelíthetjük meg a Budapesti Mobilitási Tervben kitűzött 50 százalékos közösségi közlekedési részarányt. A stratégiaalkotás során figyelmet fordítunk a rendelkezésre álló erőforrások felhasználásának optimalizálására, valamint azokra a hálózatfejlesztési lehetőségekre, amelyekkel javíthatjuk az ügyfélélményt; többek között gyorsabb, átszállásmentes kapcsolatokkal, a kihasználtság és a menetrendek optimalizálásával és a megállóhelyek időbeli és térbeli elérhetőségének felülvizsgálatával.

 

A stratégiaalkotás lépései

A helyzetfelmérés során a BKK megvizsgálta a budapesti közlekedés állapotát, majd térinformatikai elemzéseket futatott a közösségi közlekedés helyzetének lehető legmélyebb megértése és összefoglalása érdekében. Területspecifikus elemzések készültek többek között a közösségi közlekedés részarányáról, a rendelkezésre álló kapacitásáról és a kihasználtságáról.

Az elemzések alapján a BKK meghatározza a rövid-, közép- és hosszútávú fejlesztési lehetőségeket, valamint felméri ezek várható költségét és forgalmi hatását.

 

 

A stratégiaalkotás során kiemelt szerepet kap a fejlesztési lehetőségek adatalapú vizsgálata és az Egységes Forgalmi Modell alapján történő modellezés. Ezek segítségével meghatározható, hogy egyes hálózati beavatkozások milyen utasszám- és utazási teljesítmény-változást eredményezhetnek.

A helyzetfelmérés részeként készítettünk egy reprezentatív kérdőíves kutatást is, amelyben az ügyfelek közösségi közlekedési hálózattal kapcsolatos elvárásait és preferenciáit térképeztük fel. Ennek eredményeit felhasználjuk a hálózati stratégia kidolgozása során.

A stratégia elsődlegesen a várható mobilitásimód-megoszlás hatása, CO2-kibocsátás változása, valamint működési és beruházási költségvonzata alapján rangsorolja a fejlesztéseket. További értékelési szempontként szerepelnek a közlekedésbiztonsági szempontok és a várható urbanisztikai hatások. Az így kialakult költség- és hatásbecslés alapján, illetve további szempontok figyelembevételével megkezdődhet majd a hálózatfejlesztési szcenáriók megalkotása. A fejlesztési projektek meghatározásánál több különböző finanszírozási környezetet veszünk alapul.

Az elkészült elemzések, felmérések, a szakértői tanácsadás és konzultáció, továbbá a társadalmi egyeztetések eredményei alapján várhatóan 2024-ben készül el a budapesti közösségi közlekedés hálózatfejlesztési stratégiája.