Budapest, 2025. május 9. – A május 5-ei ütemet követően tovább folytatódik az elsőajtós felszállási rend kiterjesztése, május 12-től munkanapokon 20 óra utáni időszakban újabb vonalakon jelenik meg a biztonságnövelő intézkedés.
A 2024-ben 25 járatra kiterjesztett elsőajtós felszállási rend a reprezentatív felmérések alapján pozitív fogadtatásra talált, köszönhetően annak, hogy a kezdeti időszakban előforduló valamivel hosszabb felszállási idő pár héten belül jelentősen lerövidült, az utasok pedig értékelik azt a biztonságnövelő faktort, hogy az ilyen járatokon csakis az érvényes utazási jogosultsággal rendelkezők utazhatnak. Ez közös érdekünk.
Két ütemben, részben csak 20:00 után
Az adatok ismeretében a Budapesti Közlekedési Központ idén májusban tovább bővíti a hétköznapra vonatkozó elsőajtós felszállási rendet olyan fővárosi autóbusz- és trolibuszjáratokon, amelyeken hétvégén már ismert és jól működik ez a felszállási rendszer. Az intézkedésnek köszönhetően a járművezetők a kisebb forgalmú időszakban már az utazás kezdete előtt ellenőrizni tudják a jegyeket és a bérleteket. Az így a még biztonságosabb utazás érdekében hozott intézkedés értelmében május 5-e, hétfő estétől a 44-es, 45-ös, 85-ös, 136-os, 139-es, 142E buszokra, a 75-ös és 76-os trolibuszokra hétvége mellett hétköznapokon 20 óra után is csak az első ajtónál lehet felszállni.
Május 12-től, a második ütemben pedig hétköznap 20:00 utáni bevezetéssel:
- A Csepel, Csillagtelep és a Szentlőrinci úti lakótelep között közlekedő 35-ös
- A Csepel, Csillagtelep és a Pestszentlőrinc vasútállomás között közlekedő 36-os;
- A Csepel, Soroksári rév és Kőbánya-Kispest M között közlekedő 148-as;
- A Csepel, Határ utca és Kőbánya alsó vasútállomás között közlekedő 151-es;
- A Csepel, Szent Imre tér és a Szent László utcai lakótelep és között közlekedő 159-es;
- valamint az Újpalota, Szentmihályi út és Újpest városkapu M, illetve Káposztásmegyer, Szilas-patak között közlekedő 196A, illetve 196os vonalakon közlekedő, hétköznaponként a végállomásokról 20:00 után induló autóbuszjáratokra, illetve hétvégén és ünnepnapokon egész nap csak az első ajtónál lehet felszállni.
Mivel az utasadatok monitorozása folyamatos, az olyan járatokon, ahol az elsőajtós felszállási rend túlzottan megnövelte a menetidőt, a BKK vagy utaskoordinátorokkal segíti a fokozottan forgalmas megállók utazóközönségét, vagy az elsőajtós felszállási rend felfüggesztése mellett dönthet.
Fokozatos jelenlét, megnövelt biztonság
A BKK az új elsőajtós felszállási rend bevezetése mellett az elmúlt években és a közelmúltban is számos intézkedést hozott, hogy tovább növelje az ügyfelek biztonságérzetét. Ilyen például az idén januárban megalakult Budapesti Utasbiztonsági Szolgálat, amely a közös, 24 órás diszpécserszolgálatnak köszönhetően hatékonyan avatkozhat be a rendészeti fellépést igénylő helyzetekben. A Budapesti Utasbiztonsági Szolgálat már a BudapestGO-ban, valamint az 1443-as telefonszámot közvetlenül tárcsázva is elérhető.
A társaság azt tanácsolja azoknak az ügyfeleinek, akik az elsőajtós felszállási renddel érintett járatokat használják, hogy bérletüket vagy jegyüket az utazás megkezdése előtt vásárolják meg, mert a járművezetők csak korlátozott mennyiségű vonaljeggyel rendelkeznek, nagy címletből visszaadni nem tudnak, ráadásul a járműveken drágábban juthatnak hozzá a vonaljegyhez, mintha elővételben vennék meg. A BKK díjtermékei könnyen és egyszerűen elérhetők a BudapestGO alkalmazásban, illetve a város számos pontján automatákban, pénztárakban, ügyfélközpontokban, viszonteladói partnereknél. A jegy- és bérletértékesítő pontok teljes listája a BKK oldalán található.