Budapest, 2025. április 4. – Márciusban ismét több nagyszabású járatellenőrzést tartottak a fővárosban: a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) munkatársai a rendészekkel együttműködve több mint 50 ezer utast ellenőriztek, miközben a megállókat, állomásokat és azok környezetét is vizsgálták. Az egész évben folyamatos, összehangolt akciókhoz tartoznak a háromnapos komplex járatellenőrzések is, amelyek a BKK kezdeményezésére megvalósuló köztisztasági és közrendvédelmi megmozdulásokhoz kapcsolódnak. Az akciók célja, hogy a fővárosban közlekedők nagyobb biztonságban érezzék magukat, és javuljon a közösségi közlekedés általános minősége.
A BKK és a BRFK öt évvel ezelőtt, 2020-ban állapodott meg arról, hogy összehangolt akciókkal fokozzák a fővárosi utazók biztonságát. A rendőrjárőrök és a BKK-jegyellenőrök idén márciusban – a jól bevált gyakorlatnak megfelelően – összesen 4-szer tartottak nagyszabású járatellenőrzést. A BRFK és a BKK munkatársai a FÖRI közreműködésével a forgalmas fővárosi járatok utasait, megállóit és állomásait, valamint azok környezetét vizsgálták, beleértve az érintett metróállomások kijáratait is.
A rendőrök és jegyellenőrök
- az 1-es és az 1A, illetve a 4-es és a 6-os villamoson,
- az M2-es metrón,
- a 9-es buszon, valamint
- a 72-es és a 83-as trolibuszon utazókat ellenőrizték, továbbá az érintett megállókon és környezetükön kívül
- a Blaha Lujza tér, a Kálvin tér, az Örs vezér tere és a Népliget metróállomás kijáratánál is fokozott ellenőrzést végeztek.
(A grafikára kattintva nagyobb méretben jelenik meg az ábra)
A márciusi összehangolt akciókban
- a BKK-ellenőrök műszakonként 5–7 csoportban dolgozva összesen 50 230 utast ellenőriztek, hogy vizsgálják az utazási jogosultságot és kiszűrjék a szabálytalankodókat;
- a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai fokozott figyelmet fordítottak a kijelölt járatokra és a megállók környezetére. A rendőrök hét embert fogtak el, illetve állítottak elő: négyet szabálysértési körözés miatt, egyet-egyet pedig kábítószer birtoklása, hamis magánokirattal való visszaélés, továbbá bűncselekmény gyanúja miatt. A járőrök két esetben közterületi alkoholfogyasztás, egyszer közbiztonságra különösen veszélyes eszköz birtoklása miatt szabálysértési feljelentést tettek.
Fókuszban az utazási körülmények javítása
A BKK kiemelten kezeli a közösségi közlekedést igénybe vevők biztonságát, ezért a rendszeres járatellenőrzési akciók mellett folyamatosan figyeli az utasok és a járművezetők visszajelzéseit is. Ezek alapján választja ki azokat a járatokat, amelyeken a jegyellenőrök, a vagyonőrök, a FÖRI Budapesti Utasbiztonsági Szolgálat rendészei, a BKK-minőségellenőrök és a BKV munkatársai háromnapos, komplex – a rendszeres köztisztasági és közrendvédelmi akcióhoz kapcsolódó – ellenőrzéseket végeznek.
A megmozdulások célja a jegyellenőrzés mellett, hogy az utazási feltételeknek nem megfelelő, a magatartási szabályokat megszegő személyeket kizárják az utazásból, illetve a látványos jelenlétnek köszönhetően minél hatékonyabban javítsák az utazási körülményeket, valamint minőségbiztosítási szempontból is ellenőrizzék a járműveket. A legutóbbi háromnapos fokozott járatellenőrzés a Népliget metróállomást érintő járatokon volt.
Tisztább megállók, fokozott rendőri jelenlét, taxiellenőrzés
A BKK elkötelezett amellett, hogy a fővárosi tulajdonú közszolgáltatókkal, valamint az állami és civil szervezetekkel szorosan együttműködve fokozza a közösségi közlekedést igénybe vevők biztonságát, és élhetőbbé tegye Budapestet, ezért a közösségi közlekedési járatok és a buszsávok ellenőrzése mellett rendszeresen tart köztisztasági és közrendvédelmi megmozdulásokat, sőt a BKK és a Budapesti Rendőr-főkapitányság stratégiai együttműködése kiterjed a Budapest közigazgatási területén szolgáltató taxik, illetve az engedéllyel vagy az engedély nélkül személyszállítási feladatokat végző személygépkocsik ellenőrzésére is.
A BKK és a BRFK 2024-ben több mint kétszázszor szervezett közös ellenőrzéseket; a résztvevők év eleji közleményükben részletesen tájékoztattak a tapasztalataikról, a februári járatellenőrzési akciókat pedig március elején összegezték.
A közös akciók folytatódnak, az együttműködésben részt vevők célja, hogy – a lakossági visszajelzéseket is figyelembe véve – tovább növeljék a járatellenőrzések hatékonyságát.
Budapesti Rendőr-főkapitányság
Budapesti Közlekedési Központ