Ugrás a főmenühözUgrás a fő tartalomhozUgrás a lábléchez

Megújul a Váci út egy szakasza, elkezdődött a társadalmi egyeztetés

Budapest, 2025. április 3. – A BKK folytatja a legvédtelenebbek, tehát a gyalog, kerékpárral vagy kerekesszékkel közlekedők, illetve az idősebbek érdekében a budapesti főutak vonzóbbá tételét. A Váci út újabb szakaszának tervezett megújítása hozzájárul az élhetőbb és fenntarthatóbb városi környezet kialakításához: további útvonalon lehet majd kerékpárral biztonságosan közlekedni, valamint megújulnak a járdák és a zöldfelületek, és akadálymentesek lesznek a kereszteződések. A fejlesztéssel kapcsolatban a BKK társadalmi egyeztetést indított, amelyre várja az ott élők és az arra közlekedők véleményét, javaslatait, észrevételeit.

 

Váci úti látványterv.

 

A Váci út kulcsfontosságú sugárirányú útvonal, amely összeköti a belvárost a külső kerületekkel, emellett az útvonal mentén Budapest egyik legjelentősebb irodafolyosója alakult ki az elmúlt évtizedekben. Az átfogó fejlesztés célja, hogy a Váci út egy szakaszának megújításával újabb városi főút váljon vonzóbbá, biztonságosabbá a legvédtelenebbek – tehát a gyalog, kerékpárral vagy kerekesszékkel közlekedők, illetve az idősebbek – számára is, valamint elősegítse az útvonal menti irodák, lakások és üzletek gyalog és kerékpárral történő megközelíthetőségét.

 

Váci úti látványterv.

 

A fejlesztés összhangban áll a Budapesti Mobilitási Terv (BMT) irányelveivel és a közlekedésbiztonsági stratégiával, valamint hozzájárul a környezeti terhelés és a városi zajszennyezés mérsékléséhez.

  • A Váci út Lehel tértől a Csángó utcáig tartó részén a BKK megújítja a járdákat és a zöldfelületeket; biztonságosabbá teszi és akadálymentesíti a mellékutcák torkolatait, valamint felülvizsgálja a parkoló- és rakodóhelyek elhelyezkedését.
  • A védett kerékpársávokra vonatkozó tervezési szakasz hossza csaknem 1 kilométer: a Csángó utcától a Victor Hugo utcáig tart, ahol közvetlenül kapcsolódik a már meglévő kerékpársávokhoz, azonban azoktól eltérő módon jöhet létre. A projekthatár a Csángó utcai kereszteződésnél van, de a Váci úton már meglévő szervizútnak köszönhetően a városhatár irányába a Dunyov István utcáig, a városközpont irányába pedig a Véső utcától lehet majd kényelmesen kerékpározni.
  • A magas minőségű, irányhelyes, irányonként jellemzően legalább 2 méter széles (és ahol az lehetséges, épített elemmel védett) kerékpársávok és kerékpárutak – úgynevezett bringasztrádák – létrehozásával újabb városrészeket lehet kerékpárral biztonságosan elérni. A fizikai elválasztás még vonzóbbá teheti a mindennapi kerékpározást a különböző korosztályú és tapasztalati szintű embereknek is.

 

Váci úti térkép.

(A térképre kattintva nagyobb méretben jelenik meg a grafika)

 

A Váci út fejlesztéséről a BKK társadalmi egyeztetést indított, amelyre várja az észrevételeket. A kérdőívet április 30-ig lehet kitölteni a Társaság weboldalán. Az eredményt és az észrevételeket, illetve az igényeket a BKK szakemberei összesítik, értékelik, hogy lehetőség szerint beépítsék azokat a tervezési folyamatba.

 

Zöldebb Nagykörút, biztonságosabb közlekedés az Üllői úton is

A Váci úti beruházás tervezése és kivitelezése a TOP Plusz-4.1.2-23 Bringasztráda program keretében valósulhat meg európai uniós forrásból. A BKK támogatási kérelme 2025. januárban kedvező elbírálást kapott, ezt megelőzően a társaság 2024 novemberében feltételes közbeszerzési eljárást indított a tervező kiválasztására. A helyi önkormányzatokkal, civil szervezetekkel, hatóságokkal, az útkezelőkkel és -üzemeltetőkkel folytatott egyeztetések a teljes tervezési folyamatot végigkísérik.

A kiviteli tervek az eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatása és az uniós forrás biztosítása esetén 2026 első felében készülhetnek el. A projekt kivitelezése várhatóan 2027 második felében zárulhat.

 

Az észak–déli sugárutak mentén további útszakaszok újulhatnak meg és bővülhet a kerékpáros főhálózat annak köszönhetően, hogy a program részeként megvalósulhat az Üllői út egy szakaszának a fejlesztése is, megteremtve a biztonságosabb közlekedés feltételeit. A projektekről bővebben ezen az oldalon lehet olvasni.

 

Javában halad az az összetett köztérfejlesztési projekt is, amelyiknek köszönhetően újjászülethet a Nagykörút. A Nyugati pályaudvar és a Boráros tér közötti beruházás legfőbb célja, hogy élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonal jöjjön létre, amely az itt élők és az idelátogatók igényeit és elvárásait helyezi előtérbe. A beruházás részleteiről és a tervezési folyamat részeként végzett társadalmi egyeztetés eredményeiről a BKK oldalán tájékozódhatnak.

 

Bringasztráda-projektek.

(A térképre kattintva nagyobb méretben jelenik meg a grafika)