Ugrás a főmenühözUgrás a fő tartalomhozUgrás a lábléchez

Még biztonságosabbá válhat a fővárosi közösségi közlekedés az elsőajtós járatok körének bővülésével

Budapest, 2025. április 30. – Újabb intézkedéssel járul hozzá a még biztonságosabb közösségi közlekedéshez a Budapesti Közlekedési Központ. A társaság május 5-től újabb járatokra terjeszti ki a hétköznap esti időszakra érvényes elsőajtós felszállási rendet. A BKK felmérései alapján az utasok összességében pozitívan ítélik meg és gyorsan alkalmazkodtak a hétvégén már a legtöbb járaton bevezetett elsőajtós felszállási rendhez. A társaság – a korábbi gyakorlatoknak megfelelően – a bevezetést követően folyamatosan elemzi és értékeli az intézkedés hatásait.

 

 

A BKK adatai szerint a 2024-ben huszonöt, fővárosban közlekedő járatra kiterjesztett esti elsőajtós felszállási rendet gyorsan megszoktak az utasok, a kezdeti időszakban előforduló valamivel hosszabb felszállási idő jelentősen lerövidült mára. Szintén fontos, hogy a társaság legfrissebb, 2024-es reprezentatív felmérése alapján a fővárosban közlekedők nagy része pozitívnak ítéli meg az új rend hatását, és tízből kilencen összességében biztonságosnak tartják a fővárosi közlekedést.

A Budapesti Közlekedési Központ idén májusban tovább bővíti a hétköznapra vonatkozó elsőajtós felszállási rendet olyan fővárosi autóbusz- és trolibuszjáratokon, amelyeken hétvégén már ismert és jól működik ez a felszállási rendszer. Az intézkedésnek köszönhetően a járművezetők a kisebb forgalmú időszakban már az utazás kezdete előtt ellenőrizni tudják a jegyeket és a bérleteket, így csakis az érvényes utazási jogosultsággal rendelkezők utazhatnak a járműveken. A még biztonságosabb utazás érdekében hozott intézkedés értelmében május 5-e, hétfő estétől:

 

  • az Örs vezér tere és a Centenáriumi lakótelep között közlekedő 44-es;
  • az Örs vezér tere és Cinkota, Lassú utca között közlekedő 45-ös;
  • a Kőbánya-Kispest, valamint az Örs vezér tere M+H között közlekedő 85-ös;
  • a Kőbánya-Kispest és a Havanna-lakótelep között közlekedő 136-os;
  • a Gazdagréti tér és a Széll Kálmán tér metróállomás között közlekedő 139-es;
  • a Határ út metróállomás és a Gloriett-lakótelep között közlekedő 142E jelzésű autóbuszok,
  • valamint a Jászai Mari tér és a Puskás Ferenc Stadion, illetve Kápolna tér között közlekedő 75A és 75-ös, illetve a Keleti Pályaudvar és a Jászai Mari tér között közlekedő 76-os vonalakon közlekedő, a végállomásokról 20:00 után induló trolibuszokra hétköznaponként, illetve hétvégén és ünnepnapokon egész nap csak az első ajtónál lehet felszállni. 

 

A BKK kéri az utasokat, hogy a gyors felszállást segítsék azzal, hogy időben előkészítik a jegyeket és bérleteket. A bérletesek esetében ezt jelentősen megkönnyíti a BudapestGO alkalmazásban tavaly bevezetett „felszállok” gomb, amellyel nincs szükség kódbeolvasásra, felszálláskor elég csak rákattintani a „felszállok” gombra, majd kiválasztani az aktuális járatot, amelyet GPS-alapon érzékel az alkalmazás. Ezután megjelenik a mozgó ábra, amelyet elsőajtós felszálláskor a járművezetőnek, illetve a metróbejáratnál szükséges felmutatni ellenőrzés esetén.

A végállomásokról 20 óra után induló buszokon a járművezetők már az utazás megkezdése előtt ellenőrzik és így kiszűrhetik azokat, akik nem tartják be az utazási feltételeket. Az első napokban utaskoordinátorok is segítik az utasokat a legforgalmasabb megállókban. A társaság – a korábbi gyakorlatoknak megfelelően – a bevezetést követően folyamatosan elemzi és értékeli az intézkedés hatásait, szükség esetén korrigál. Pozitív tapasztalatok fényében a közeljövőben további vonalakon is tervezi bevezetni az esti elsőajtós felszállási rendet.

 

Folyamatos jelenlét, nagyobb biztonság

 

A BKK az új elsőajtós felszállási rend bevezetése mellett az elmúlt években és a közelmúltban is számos intézkedést hozott, hogy tovább növelje az ügyfelek biztonságérzetét. Ilyen például az idén januárban megalakult Budapesti Utasbiztonsági Szolgálat, amely a közös, 24 órás diszpécserszolgálatnak köszönhetően hatékonyan avatkozhat be a rendészeti fellépést igénylő helyzetekben. A Budapesti Utasbiztonsági Szolgálat már a BudapestGO-ban, valamint hamarosan az 1443-as telefonszámot közvetlenül tárcsázva is elérhető.

A társaság azt tanácsolja azoknak az ügyfeleinek, akik az elsőajtós felszállási renddel érintett járatokat használják, hogy bérletüket vagy jegyüket az utazás megkezdése előtt vásárolják meg, mert a járművezetők csak korlátozott mennyiségű vonaljeggyel rendelkeznek, nagy címletből visszaadni nem tudnak, ráadásul a járműveken drágábban juthatnak hozzá a vonaljegyhez, mintha elővételben vennék meg. A BKK díjtermékei könnyen és egyszerűen elérhetők a BudapestGO alkalmazásban, illetve a város számos pontján automatákban, pénztárakban, ügyfélközpontokban, viszonteladói partnereknél. A jegy- és bérletértékesítő pontok teljes listája a BKK oldalán található.