Ugrás a főmenühözUgrás a fő tartalomhozUgrás a lábléchez

Hamarosan még több járművön lehet kerékpárt szállítani a Fővárosban

Budapest, 2025. május 2. – Május 5., hétfőtől a Budapesti Közlekedési Központ tesztjelleggel kiterjeszti a kerékpárszállítás lehetőségét a Széll Kálmán tér és a Gazdagréti tér között közlekedő 139-es autóbusz vonalára, még több lehetőséget biztosítva ezzel az egyéni és a közösségi közlekedés kombinálására. Az érvényes bérlettel rendelkezők, illetve a díjmentes utazásra jogosultak Budapesten belül BKK-járatokon, vasúton, HÉV-en, valamint helyközi és környéki autóbuszokon 2025 januártól ingyenesen szállíthatnak kerékpárt. A társaság a tapasztalatok fényében a jövőben további járatokra is kiterjesztheti a kerékpárszállítás lehetőségét.

 

 

Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt mind az egyéni, mind a közösségi kerékpárhasználat népszerűsége Budapesten. Mindezt jól bizonyítja, hogy naponta átlagosan közel tízezer, évente pedig 3,5 millió MOL Bubi-utazás történik a fővárosban. A Budapesti Közlekedési Központ – a Budapesti Mobilitási Tervben kijelölt célokkal összhangban – elkötelezett a környezetkímélő közlekedési módok támogatása mellett; jelenleg 33 fővárosi járaton lehet kerékpárt szállítani.

Idén májustól újabb BKK-járattal bővül ez a szám: a Széll Kálmán tér és a Gazdagréti tér között közlekedő 139-es vonal Arriva-autóbuszain is lehet kerékpárt szállítani május 5-e, hétfőtől. A napközben a vonalat kiszolgáló tíz jármű közül a tesztidőszakban hat, az ArrivaBus által üzemeltetett buszon lesz elérhető a kerékpárszállítás lehetősége. Azokon a járműveken lehet kerékpárt szállítani, amelyek külső felületén a kerékpárt jelző piktogram megtalálható, hiszen ezek a kocsik rendelkeznek a biztonságos szállításhoz szükséges rögzítési ponttal. A 139-es járat a nagy kiterjedésű Dél-budai területeket köti össze a Széll Kámán térrel. Azáltal, hogy a vonalon elérhetővé válik a kerékpárszállítás, a Gazdagrétről kerékpárral elérhető kirándulóhelyek is többféleképpen megközelíthetővé válnak.

A társaság a tapasztalatok fényében a jövőben további BKK-járatokra is kiterjesztheti a kerékpárszállítás lehetőségét, ezzel segítve a környezetkímélő közlekedési módok további elterjedését. Az autóbuszon történő kerékpárszállítás egy kiegészítő szolgáltatás: adódhatnak olyan helyzetek, amikor nagy segítség a közösségi közlekedésen történő szállítás lehetősége. Ilyen lehet vagy egy defekt, vagy ha lemerül az elektromos kerékpár akkumulátora.

 

Ezekre fontos figyelni, ha biciklit szállítunk

 

A Budapesti Közlekedési Központ felhívja a figyelmet arra, hogy egy járművön egyszerre egy kerékpár szállítható, és a kerékpárt az utazás idejére biztonságosan rögzíteni kell az erre kijelölt helyen. Mivel ez a rész megegyezik a babakocsik és a kerekesszékesek számára fenntartott területtel, ezért a Budapesti Közlekedési Központ azt kéri a kerékpárt szállító ügyfeleitől, hogy legyenek előzékenyek a kisgyermekkel utazó vagy a mozgásukban korlátozott utastársaikkal, és szükség szerint adják át nekik a helyet, illetve ügyeljenek, hogy kerékpárjukkal ne szennyezzék be a járművet, vagy az utastársak ruházatát. A járművezető zsúfoltság esetén megtilthatja a kerékpárszállítást, ebben az esetben meg kell várni a következő, kerékpárszállításra alkalmas autóbuszt.

Az érvényes bérlettel rendelkezők, illetve a díjmentes utazásra jogosultak Budapesten belül BKK-járatokon, vasúton, HÉV-en, valamint helyközi és környéki autóbuszokon ingyenesen szállíthatnak kerékpárt a vonatkozó utazási feltételek betartása mellett. Mivel a 139-es autóbuszon május 5-e, hétfőtől hétköznap este 20 óra után, illetve hétvégén egész nap elsőajtós felszállás lesz érvényben, ezért ezt a kerékpárszállítás esetén is fontos figyelembe venni. Felszállás előtt, a megállóban az első ajtónál kell megmutatni a bérletet, ezt követően (az erre kijelölt) ajtón lehet felszállni a kerékpárral.