Budapest, 2025. február 17. – Hamarosan indul a Flórián téri felüljárók felújítása, amely a szerkezet műszaki állapota miatt vált szükségszerűvé. A munkák hosszú hónapokra jelentős forgalmi változásokat hoznak a közösségi közlekedést használóknak is. A korszerűsítés őszig tartó első ütemében március 1-jétől lezárják a déli hidat, ezért az Észak-Buda felől érkező buszjáratok esetében – ilyen a Szentendrei út felől érkező 34-es, 106-os 118-as és 134-es nappali, valamint a 901-es és 918-as éjszakai busz – változik az útvonal és a menetrend. A 34-es és a 106-os buszok Pest felé tartó utasai a Flórián tér megállóban leszállva átszállhatnak az 1-es villamosra. A BKK az alábbiakban összefoglalja a közösségi közlekedést érintő tudnivalókat, egyúttal kéri az arra közlekedőket, hogy ha lehetőségük van rá, a közösségi közlekedést, elsősorban a kötöttpályás járatokat vegyék igénybe, ezzel is csökkentve a környék forgalmi terhelését.
A Flórián téri felüljárók korszerűsítésének célja, hogy a főváros és az agglomeráció közlekedésében jelentős szerepet betöltő útszakaszt további évtizedekig biztonságosan lehessen használni. A felújítás forgalomkorlátozásokkal, illetve -változásokkal jár, ezért minden arra közlekedőnek hosszabb menetidőre kell számítania.
A rekonstrukcióhoz kapcsolódó előkészítő munkák február 14-én, pénteken kezdődtek, de jelentősebb változásokra március 1-jétől, szombattól, a déli híd lezárása miatt számíthatnak az arra közlekedők. A forgalomkorlátozások és ideiglenes változások miatt a BKK kéri az arra közlekedőket és az agglomerációból érkezőket (vagy oda tartókat), hogy ha lehetőségük van rá, a felújítás idején a közösségi közlekedést, azon belül is elsősorban a nagykapacitású kötöttpályás járatokat vegyék igénybe.
(A térképre kattintva nagyobb méretben jelenik meg a grafika)
Kötöttpályás járatok
- A felüljáró alatt közlekedő 1-es és az 1A villamos folyamatosan jár; a villamosokat érintő korlátozás csak az iskolaszüneti időszakokban várható, ekkor a BKK gondoskodik a szükséges autóbuszos pótlásról. A felújítás alatt érdemes a Bécsi út felől, valamint Pestről Buda felé is az 1-es és az 1A villamost választani, amelyet a BKK március elejétől sűrűbben közlekedtet a legforgalmasabb időszakokban.
- Békásmegyer felől a belváros irányába a H5-ös HÉV igénybevétele javasolt: a Margit hídnál a 4-es és a 6-os villamosokra, a Batthyány téren az M2-es metróra lehet átszállni.
- Az agglomerációból érkezőknek az elővárosi vasútvonalak jelentenek még alternatívát.
Autóbuszjáratok
A buszforgalom segítésére a BKK ideiglenesen meghosszabbítja a Szentendrei úton a városközpontba tartó buszsávot a Flórián térig, valamint a Kiscelli utcánál kialakított egy fordulót, amely megkönnyíti az észak felől érkező buszok Pest felé tartó közlekedését. Mivel a déli híd lezárása miatt a felüljárón nincs lehetőség önálló buszsáv kialakítására, ez biztosítja, hogy a közösségi közlekedés zavartalanabbul működhessen, de induláskor érdemes így is megnövekedett utazási idővel számolni.
- Az Észak-Buda felől érkező buszjáratok esetében változik az útvonal és a menetrend: a Szentendrei út felől érkező 34-es, 106-os 118-as és 134-es nappali, valamint a 901-es és 918-as éjszakai járatok a Szentlélek tér, illetve Pest felé nem a felüljárón, hanem a Szentendrei úton ideiglenesen meghosszabbított, új buszsávban haladva, a Pacsirtamező utcánál kialakított visszafordítón közlekednek majd, ezért a menetidejük várhatóan hosszabb lesz.
- A BKK olyan tartalékautóbuszokat irányít a térségbe, amelyek szükség esetén a 34-es és a 106-os autóbusz legforgalmasabb szakaszán azonnal forgalomba tudnak állni.
- A 34-es, a 106-os, a 901-es és a 918-as buszok Pest felé nem érintik a Szentlélek tér megállóhelyet, viszont ideiglenesen megállnak majd a bevásárlóközpont melletti, Flórián tér megállóban. A BKK itt javasolja az átszállást a 34-es és a 106 buszok utasainak az 1-es villamosra, amely csúcsidőben megbízhatóan és sűrűbben közlekedik.
- A 9-es, illetve a Bécsi út felől a 137-es, a 218-as és a 237-es, valamint Buda felé a 34-es és a 106-os autóbusz is változatlanul közlekedik.
Fontosak lesznek az első napok tapasztalatai
A BKK a forgalmi változások bevezetése előtt és az első napokban kiemelt figyelmet fordít az utastájékoztatásra, és ebben szorosan együttműködik az elővárosi szolgáltatókkal is. Indulás előtt és útközben érdemes a BudapestGO utazástervezőjét használni, mert a BKK applikációja folyamatosan frissítve mutatja az utazási információkat.
A közlekedésszervező az első napok tapasztalatai és a helyszíni utasszámlálás eredményei alapján dönt az arra közlekedő buszok végleges kapacitásáról és a szükséges menetidő-módosításokról. A mérések értékelése után néhány napon belül véglegesíti a menetrendeket, hogy azok teljes mértékben az utasok igényeihez igazodjanak, és így az utazások kiszámíthatóbbá váljanak.
Elkerülhetetlenné vált a több mint negyvenéves felüljárók felújítása
A Flórián téri szerkezet felújítása nem tűrt halasztást, a felüljárók műszaki állapota a legutóbbi korszerűsítésük óta jelentősen romlott: a szennyeződések és a nedvesség megviselték, a szerkezet a pillérek környezetében átázik, emiatt a betonacélok rozsdásak, a betonfelületek tönkrementek. A BKK beruházóként és közlekedésszervezőként mindent megtesz, hogy a várhatóan 2026 tavaszáig tartó felújítás idején a lehető legjobban kiszolgálja az arra közlekedők igényeit, egyúttal biztosítsa a munkavégzéshez szükséges területet.
Március 1-jétől, szombattól az autós forgalom kizárólag az északi felüljárón haladhat majd, irányonként egy-egy sávon. Ugyanakkor a Szentendrei út felől az Árpád híd, illetve Pest felé haladóknak új, kétsávos forduló létesül a Pacsirtamező utcában segítségképpen. A közúti közlekedést érintő tudnivalókról a BKK korábbi közleményében tájékoztatott részletesen.
A felújításról, valamint az ahhoz kapcsolódó lezárások és terelések részleteiről a folyamatosan frissülő florianter.hu oldalon lehet tájékozódni, illetve a BKK Info mindennap megosztja az aktuális tudnivalókat.