A 2024 szeptemberére elkészült tervek értelmében teljes körűen rendeznénk a Clark Ádám teret. A tervezés során fokozott hangsúlyt kapott a körfogalom és környezetének kialakításában a Lánchíd és a Váralagút központi szerepét figyelembe vevő, szimmetrikus téralakítás. A Váralagútból kijövet kétoldali, fákkal övezett sáv, a Lánchíd torkolatánál a támfalak mentén pedig biodiverz virágágyások kapnának helyet. A gyaloglásra alkalmas felületeket jelentősen bővítenénk, azokon új, a világörökségi helyszínhez méltó térburkolat lesz, és új utcabútorok is megjelennének.
A Széchenyi István tér átépítésével a jelenlegi, körforgalom jellegű közúti kialakítás egyszerűsödik, a járművek rövidebb, észszerűbb útvonalon közlekedhetnek majd. Így értékes területek szabadulnak fel, amelyeken gyalogos sétányok jöhetnek létre a Szent István Bazilika és a Lánchíd között, a Magyar Tudományos Akadémia székháza előtt, illetve a Kossuth Lajos tér felé, továbbá javulnak a kerékpáros közlekedés feltételei is. Cél, hogy a mostaninál sokkal több gyalogos és zöldfelület legyen a téren. A projekt részeként megvalósul a Széchenyi rakpart Széchenyi István tér és Garibaldi utca közötti szakaszának területrendezése is. Fontos szempont a tervezés során, hogy egy vonzó, élhető Duna-parti szakasz létesüljön. A budai oldalon a Clark Ádám tér ugyancsak megújul, ennek köszönhetően a tér gyalog és kerékpárral közlekedve is körbejárhatóvá válik. A hídfőterek átalakításával együtt – kapcsolódó fejlesztésként – megvalósíthatósági tanulmány készül a József Attila utca megújulására is, az engedélyezési és kiviteli tervek elkészítése opciós tételként további forráshoz van kötve.
A tervezési feladat részeként 2022 júniusában elkészült a József Attila utca megvalósíthatósági tanulmánya. A tervezési szerződés opcionális feladatként tartalmazta a József Attila utca engedélyezési és kivitelezési terveinek elkészítését, ezt az opciót azonban nem hívtuk le. A tervező feladata volt továbbá a Széchenyi István tér engdélyezési és kivitelezési terveinek elkészítése, valamint az engedélyek, hozzájárulások megszerzése. A tervezési feladatot azonban módosítani kell, mert a Magyar Állam jogszabályban szabályozta, hogy a Széchenyi tér a Fővárosi Önkormányzat tulajdonából az V. kerületi Önkormányzathoz került.
Időszak
2022–
Fejlesztéshez szükséges forrás rendelkezésre állása
✔️ Tervezési közbeszerzés ✔️ Tervezés, engedélyezés ❌ Kivitelezési közbeszerzés
Fotók