Ötvenöt év után új, igényes karaktert kapott Budapest egyik legforgalmasabb, jelentős történelmi és szellemi örökségű csomópontja, találkozóhelye, a Blaha Lujza tér. A ligetes-fás találkozóhelyként újjászületett teret 2022. december 10-én, tizenhét hónapig tartó felújítás után adták át az arra közlekedőknek, a környéken élőknek, hogy újra a pezsgő fővárosi élet sokszínű funkcióinak és eseményeinek központja lehessen. A főváros életében történelmi pillanatnak számító térátadót a Fővárosi Önkormányzat, a BKK és a kerületek vezetői a lakossággal, és a környéken közlekedő budapestiekkel közösen ünnepelte meg.
A jelenkor elvárásainak megfelelő, gyalogosbarát téren jelentősen megnőtt a zöldfelületek aránya, vízjátékot telepítettek. A csomópont teljesen akadálymentes lett, és változott a teret határoló utak forgalmi rendje is.
A fő cél a tér élhetőségének javítása volt
A felújításnak köszönhetően a Blaha Lujza tér akadálymentes csomópont lett: új gyalogos-átkelőhelyek jöttek létre, amelyek a felszínen teljes értékűen átjárhatókká tették a csomópontot. A tér egységes arculatú, a mai városi használati igényeket kielégítő belvárosi közösségi térré alakult át. A belső részén találkozóhelyekkel, egy burkolatból fellövellő szökőkúttal, forgó, karfás székekkel. A korábbi parkolók területe gyalogos felületekké alakult át.
A megújult téren 1000 négyzetméter új zöldfelületet alakítottak ki, és 80 új fát ültettek. az új fák egyik részét egybefüggő zöldfelületbe, a másik részét pedig a burkolatba ültették, teljes talajcserével és talajszint alatti öntözőrendszerrel. Mesterséges váztalajt is bevetettek, hogy a fák gyorsabban nőhessenek, jobb életkörülményeik miatt pedig nagyobbak, szebbek és egészségesebbek lehessenek, mint a hagyományosabb módszerrel ültetett társaik. Eközben a Blaha Lujza teret korábban zölddé tevő értékes fák is megmaradtak, köztük az a két koros tölgy, amelyet 1969-ben ültettek át a térre a Tabánból, már akkor is koros állapotukban.
További fejlesztések
A téren álló egykori Népszínházra utalva felújították a Színházi emlékkövet. Ugyancsak megújult a tér emblematikus eleme, a 60-as évek óta működő „gomba szökőkút” is, amely kissé megváltozott formában, a buszmegállóhoz közelebb helyezkedik már el.
A minőségi térépítészeti megoldások visszaállították a tér szellemi és kulturális örökségét, a teret jelenleg széttagoló parkolók és úthálózat megszüntetésével pedig megnövelik az élhető és barátságos gyalogosfelületeket.
A Blaha Lujza tér felújításának részeként továbbá
- két MOL Bubi gyűjtőállomás kapott helyet a téren,
- több kerékpártámaszt és hulladékgyűjtőt helyeztek el,
- megújult a közvilágítási rendszer,
- új, nyilvános illemhely nyílt a téren.
A felújítással egy időben a Corvin Áruház tulajdonosa magánberuházásban átalakítja az épületet, műemlék homlokzatát pedig részben állami támogatással felújítja.
Megváltozott forgalmi rend
A tér átépítésével a Rákóczi útról közvetlenül jobbra lehet kanyarodni a teljes hosszábban kétirányú Márkus Emília utcába.
A Somogyi Béla utca a Gutenberg tér felől a Stáhly uta felé egyirányú lett.
A Blaha Lujza tér felújítása számokban