Meghirdetett javaslat címe | Társadalmi egyeztetés a 42-es villamos meghosszabbításáról |
Közzététel időpontja | 2024.06.24. 14:57 |
Véleményezés kezdete | 2024.06.25 |
Véleményezés vége | 2024.07.31 |
Lezárás dátuma | 2024.12.03 |
A Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közlekedési Központ kiemelt célja a kötöttpályás közlekedési hálózat fejlesztése. Budapest legrövidebb villamosa a 42-es, ugyanakkor jelentős potenciál rejtőzik a fejlesztésében: akár olyan fontos, környékbeli intézményeket is kiszolgálhatna, mint a Bozsik Aréna, a Kondor Béla és a Csontváry Kosztka Tivadar Általános Iskola, a Bókay-kert, a Kispesti temető, vagy a leendő végállomás közelében található szupermarketek. A BKK most a vonalbővítés lehetőségeit vizsgálja meg.
A fejlesztés legfőbb célja, hogy a Gloriett-telepre, a főváros egyik legnagyobb kiterjedésű lakótelepére is el lehessen jutni környezetbarát, modern kötöttpályás járatokkal, közvetlen összeköttetést biztosítva egyúttal a lakótelep és az M3-as metró között is. Ehhez a terveink szerint 3 kilométerrel hosszabbítanánk meg a 42-es villamos vonalát. A villamosfejlesztés mellett a pálya mellett húzódó utcák és közterületek is megújulhatnak, hogy gyalog, kerékpárral és autóval is a mainál biztonságosabb és kulturáltabb körülmények mellett lehessen közlekedni.
A projektről bővebb információt ezen az oldalon találsz.
Oszd meg javaslataidat a fejlesztésről!
A véleményezési időszaknak vége, köszönjük a kitöltéseket! Jelenleg a beérkezett visszajelzések feldolgozása zajlik.
Mit gondolsz a tervezett fejlesztésről? Kérjük, 2024. július 31-ig töltsd ki a kérdőívünket, mondd el a véleményed a villamos meghosszabbításáról, akár a ma használatos, akár a meghosszabbítani tervezett vonalszakaszon élsz vagy közlekedsz.
Inkább papíron töltenéd ki? A kérdőívet letöltheted innen, és eljuttathatod hagyományos levélben személyesen a BKK bármelyik ügyfélközpontjába, vagy postán – 42-es villamos kérdőív jeligével a 1075 Budapest, Rumbach Sebestyén utca 19-21. címre. A kérdőívet megtalálod a Kőbánya-Kispest BKK ügyfélközpontban is, ahol a kitöltést követően le is adhatod.
Személyesen is várunk a BKK Agóra utcafórumaink egyikén, ahol élőszóban is elmondhatod a véleményedet:
Eldőlt 2024 őszén, hogy ki készítheti el a dél-pesti villamosfejlesztések projektjeinek előkészítő, megalapozó tanulmánytervét. Ennek egyik eleme a 42-es villamos vonalának lehetséges meghosszabbítása és fejlesztése, amelynek eredményeként a járat a Havanna-telep és a Szent Lőrinc-telep érintésével egészen a Gloriett-telepig közlekedhet a jövőben. A BKK idén nyáron társadalmi egyeztetés során kérdezte meg a területen közlekedőket, hogyan vélekednek arról, hogy Budapest legrövidebb villamosvonalának hossza megduplázódhat, az érintett közterületek pedig ezzel párhuzamosan megújulhatnak. A válaszokból az is kiderült, mit gondolnak a városlakók, milyen közlekedési problémákra kellene választ adnia fejlesztésnek.
A felmérésben a környéken közlekedők mellett a Mobilitási Témacsoport munkájában részt vevő civil szervezetek és szakmai egyesületek véleményére, elvárásaira is kíváncsiak voltunk, hogy szempontjaikat már a projekt tervezési fázisában felhasználhassuk, a fejlesztés teljes időtartama alatt képviseljük és lehetőség szerint érvényesítsük azokat.
Demográfia
A kérdőívet, amelyet a BKK munkatársai két alkalommal helyszíni kitelepüléssel is népszerűsítettek, 1441 fő töltötte ki. Eredménye nem reprezentatív, az adatok a kérdőív kérdéseire adott válaszukat tükrözik. A válaszadók 58%-a férfi, 48%-a főiskolai vagy egyetemi végzettségű. A beérkezett adatok alapján a kitöltők 64%-a a meghosszabbított villamosvonallal érintett fejlesztési területen él. 82%-uk a fejlesztéssel érintett két budapesti kerület valamelyikéből indul mindennapi utazására (a XVIII. kerületből 50%, a XIX. kerületből 32%).

Ez a két kerület a három legnépszerűbb úti cél között is megtalálható 11 és 14%-kal, de a IX. kerület, a XI. kerület, a XII. kerület, a VIII. kerület, az V. kerület és a X. kerület egyaránt 6 és 11% közötti eredménye azt mutatja, hogy az utazási irány tekintetében sokkal színesebb a válaszadók összetétele.
A válaszadók közlekedési szokásai és igényei
A kérdőív kitöltői leggyakrabban a 132E és a 142E expressz autóbuszok valamelyikével (44%) közlekednek, amelyek a szabadszavas válaszok alapján is kedvelt járatok. 38% választja a 42-es villamost, és ugyanennyien szoktak autózni (több választ is be lehetett jelölni).

Ugyanakkor vizsgálatra érdemesek a két érintett kerületre szűkített adatok is (itt is igaz, hogy több választ lehetett megjelölni). A XVIII. kerületiek 71%-a az autóbuszokat, 11%-a pedig a 42-es villamost használja. A XIX. kerületben viszont csak 18% buszozik, míg a villamost használók aránya 75%. Autót mindkét kerületben 40% használ.
Ebből jól látható, hogy fontos különbséget tenni a kispestiek és a pestszentlőrinciek között, hiszen jelenleg előbbiek számára a villamos, utóbbiak számára pedig az autóbuszok jelentik gyakorlatilag az egyetlen közlekedési eszközt a Határ út irányába. Ez megmagyarázza számunkra a közlekedési szokásaikban és a fejlesztéssel szemben támasztott elvárásaikban megmutatkozó, sokszor jelentősen eltérő értékeket, és érthetőbbé teszi a két kerület közötti, közösségi közlekedéssel történő átjárás iránti igényt.
Arra a kérdésre, hogy milyen feltételek teljesülése esetén váltana a meghosszabbított 42-es villamosra, az abszolút többséget szerzett válaszok között végzett a jelenleginél sűrűbb menetrend (72%), a modern, klimatizált, alacsonypadlós járművek (59%) és a kevesebb átszállás vagy átszállásmentesség a lakótelepek irányába (52%).

Annál a kérdésnél, hogy milyen gyakran használná az új villamosvonalat, ha azt az elvárásainak megfelelően fejlesztenénk, az összes válaszadó 66%-a jelölte, hogy legalább heti szinten használná. Pestszentlőrincen ugyanez az érték 68%, Kispesten viszont már 78%.

Milyenek legyenek a megújuló utcák és hol legyenek az új villamosmegállók?
Ahol vágányok épülnek, ott a közterületek is megújulnak, ezért rákérdeztünk, mire kell leginkább figyelnünk az átalakításuk során. A jelenlegi zöldterületek, fasorok megőrzése, bővítése, karbantartása közel 100%-os eredménnyel vitán felül áll. Az árnyékolással szembeni elvárás meghaladja a 90%-ot, az összefüggő és biztonságos kerékpáros infrastruktúra kialakítása pedig megközelíti ezt az értéket.

A válaszadók térképen jelölhették meg azokat a pontokat, ahová ők a tervezett új vágányszakaszon megállókat helyeznének el, mindezt a bemutatott megállókiosztás ismeretében.

A válaszok alapján készített térképen látható, hogy a kitöltők a BKK által tervezett megállókon felül három további helyszínen tartanak igényt villamosmegállóra: a Hengersor utcánál, a Havanna utcánál és a Bókay-kertnél. A többi megálló esetében a kitöltők véleménye és az előzetes elképzelések gyakorlatilag egybeesnek.
Legfontosabbnak tartott témák a fejlesztéssel kapcsolatban, a villamosfejlesztés távlati lehetőségei
Korábban már utaltunk rá, hogy a XVIII. és a XIX. kerület lakosai eltérő módon viszonyulnak a fejlesztéshez, ami jelentős részben a mai közösségi közlekedési kínálatból eredeztethető. Jól látható, hogy a pestszentlőrinciek számára abszolút prioritás a gyors eljutás az M3-as metróhoz, azon belül is főleg a Határ úthoz. Így teljesen érthető, hogy sokan ragaszkodnak a 132E és 142E expressz autóbuszok nyújtotta szolgáltatáshoz.
Emellett a BKK látja az igényt, hogy a fejlesztés során törekednie kell az érintettek megnyugtatására, hogy a fejlesztéssel járó nehézségeket követően egy, a mainál élhetőbb környezetben közlekedő, megbízható és gyors kötöttpályás közlekedési mód jön létre, amely a Havanna-, a Szent Lőrinc- és a Gloriett-lakótelepen élők javát szolgálja.
A kérdőív kitért arra is, hogyan vélekednek a válaszadók a 42-es villamos további fejlesztéséről, például a gyorsvillamos jellegéről vagy belvárosi irányú hosszabbításáról. A kérdőív eredményei között ez is megtalálható.
A részletes elemzést ide kattintva ismerheted meg.