5 szempont, amire nem is gondolnál, de a közösségi közlekedés mellett szól

Budapest, 2024. szeptember 26. – Fejleszti a kreativitást, lehetőséget teremt a másokkal való kapcsolódásra, sőt még flow-élményt is adhat, ha a közösségi közlekedést választjuk. Arról nem is beszélve, hogy elkerüljük a dugót, a parkolóhely-kereséssel járó stresszt, és még a pénztárcánkban is több maradhat a hónap végén. A BKK 5 pontban szedte össze, miért érdemes letenni a slusszkulcsot.

 

 

Nem a cél a fontos, hanem az odavezető út

A lüktető fővárosi forgatag minden egyes nap tartogathat valami újat számunkra, még akkor is, ha kizárólag a jól bevált útvonalakon közlekedünk. Sosem tudhatjuk mikor futunk bele egy utcai zenészbe, vagy találkozunk egy rég nem látott ismerőssel. Ráadásul minden járaton új emberekkel utazunk együtt, és számos ismeretlen helyzetben találhatjuk magunkat, mindez pedig kreativitásra és több munkára serkenti az agyat. Bizonyított tény, hogy az új információk és ingerek jelentős szerepet játszanak a memória állapotának szinten tartásában, valamint a kognitív funkciók megfelelő működésében. Az új ingerek és helyzetek tehát segítenek abban, hogy az elménk tovább friss és üde maradjon.

 

Kevesebb ülés, hosszabb élet

Egy irodában töltött hosszú és stresszes nap végén megváltás egy rövid séta a villamosmegállóhoz, majd a megállóból haza. Ráadásul, ha nincs időnk vagy kedvünk sportolni, a napi mozgást is helyettesítheti a rendszeres közösségi közlekedés. A WHO szerint már napi 30 perc mérsékelt intenzitású mozgás (pl. gyors gyaloglás) is képes ellensúlyozni az ülő életmóddal összefüggő halálozási kockázatot. Ráadásul, ha minden nap mozgunk, hosszú távon megelőzhetjük a tartós inaktivitás negatív hatásait is, mint például a vénás problémák vagy a hátfájást.

 

Teljes flow-ba kerülhetünk

A flow-élmény az elme működésének egy olyan állapota, melynek során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál – vallotta Csíkszentmihályi Mihály, akinek nevéhez köthető a flow, vagyis az „áramlat” kifejezés. A rendszeres utazás alkalmával magunk is megtapasztalhatjuk ezt a meditatív, pihentető állapotot, főleg, ha egy jó zenével, podcasttal vagy könyvvel indulunk neki a napnak. A meditációhoz hasonló állapot csökkenti a stresszt, javítja a közérzetünket, és még a kedvünk is jobb lesz.

 

Több idő jut magunkra

A pihenés, a relaxáció vagy egyszerűen csak az egyedüllét hozzájárul a kortizol (stresszhormon) szintjének csökkentéséhez. A közösségi közlekedésen töltött időt akár magunkra is fordíthatjuk: átfuthatjuk a híreket, elküldhetünk egy régóta halogatott üzenetet, nyelveket tanulhatunk, dolgozhatunk, vagy akár csak gyönyörködhetünk a városban, élvezve a saját magunk társaságát.

 

Másokkal is jót tehetünk

A közösségi közlekedés során gyakran kerülhetünk olyan helyzetekbe, amikor lehetőség van segíteni másokon: átadhatjuk a helyet egy idős embernek, eligazíthatunk egy turistát, vagy egyszerűen csak egy kis kedvességgel mosolyt csalhatunk valaki arcára. Ezek a hétköznapi hőstettek amellett, hogy másokat is kedvességre ösztönöznek, növelhetik az önbizalmat, boldogsághormonokat szabadítanak fel, mindez pedig segít abban, hogy boldogabban és hosszabban éljünk.

A BKK, a Volánbusz és a MÁV-START közös kampányukban egy kisfilmmel, közösségi oldalakon, rádióban, valamint a Volánbusz által üzemeltetett járműveken és egyéb felületeken is arra ösztönöz, hogy minél többen váltsunk közösségi közlekedésre.