Új kerékpáros útvonalak jöhetnek létre Újbudán

Budapest, 2022. május 26. – Gyors és biztonságos kerékpáros kapcsolatok jöhetnek létre a XI. kerületben: a közlekedési fejlesztések azt a célt is szolgálják, hogy egyre többen döntsenek a kerékpározás mellett. A kivitelezési munkákra vonatkozó ajánlati felhívás május 24-én jelent meg.

Kerékpározás_illusztráció.

Az újbudai fejlesztés előkészítési szakaszában tervezési szempont volt, hogy könnyebben és biztonságosabban lehessen kerékpárral megközelíteni a kerületben lévő köz- és oktatási intézményeket, üzleteket, valamint a fontosabb közlekedési csomópontokat. A projekt célja, hogy minél többen válasszák a kerékpárt akár a mindennapi ügyintézés, a munkába, óvodába vagy iskolába járás során.

A közlekedésbiztonsági és kerékpárosbarát fejlesztéseknek köszönhetően például gyorsabban elérhető lesz a Rákóczi híd vagy a Petőfi híd és környezete. A közösségi közlekedés és a kerékpár kombinált használatával számos olyan terület – például a Hamzsabégi út, a Hamzsabégi park, a Kopaszi-gát vagy a Móricz Zsigmond körtér – válik gyorsan megközelíthetővé, amely ez idáig csak jelentős kerülővel volt elérhető.

(A grafikára kattintva nagyobb méretben jelenik meg a térkép)

 

A tervek szerint a főbb útvonalak mentén – a Bartók Béla út, az Etele út és a Szerémi út által határolt területen – kerékpársávokat és kerékpárutat alakítanak ki. Megnyílhat a kerékpáros forgalom előtt a Sárbogárdi út, továbbá a Lecke utca a Soproni út és a Nándorfejérvári út, valamint a Bukarest utca Kosztolányi Dezső tér és Kanizsai utca közötti szakaszának mindkét ága. A Bártfai utca–Tétényi úti, már meglévő csomópont átalakításával mindenki számára biztonságossá válhat a kereszteződés. A Szerémi út és a Hamzsabégi út közötti, észak-dél irányú kapcsolatot jelenleg egy zajvédő fal szakítja meg, amelynek megnyitásával új, hiánypótló kerékpáros kapcsolat jöhet létre a kerületen belül.

Eredményes közbeszerzési eljárás lebonyolítása után a munkák várhatóan még az idén elkezdődhetnek, és 2023 első felében várhatóan be is fejeződhetnek.

 

Élhetőbbé tesszük Budapestet: tovább nőhet
a fenntartható közlekedési eszközök aránya a fővárosban

Az újbudai beruházás egy nagyobb fejlesztési program része. Az Európai Unió támogatásával a Versenyképes Operatív Program (VEKOP) keretében összesen bruttó 8,39 milliárd forint jut arra, hogy kerékpárosbaráttá alakítsák a fővárosi úthálózatot. A kerületi fejlesztés eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatása esetén teljes mértékben az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatásából valósulhat meg.

A BKK a Fővárosi Önkormányzattal szorosan együttműködve igyekszik megteremteni annak a feltételét, hogy a közlekedők az aktuális céljaiknak leginkább megfelelő közlekedési eszközt választhassák. Az autót felváltó fenntartható lehetőségeknek nemcsak társadalmi, hanem környezeti hasznuk is van, csökkenhet a zaj- és légszennyezettség, javulhat a levegő minősége, élhetőbbé válnak a zsúfolt fővárosi útszakaszok. Kerékpározás közben ráadásul közelebb érezzük magunkat a környezetünkhöz, új útvonalakat és helyszíneket fedezhetünk fel a városban amellett, hogy fontos lépést teszünk az egészségünk megőrzése felé is.

A főváros közlekedési fejlesztéseit összefoglaló Budapesti Mobilitási Terv 2030 a közösségi, kerékpáros és gyalogos közlekedés előtérbe helyezését tűzi ki célul, hogy fővárosunk a jelenleginél élhetőbb, és még inkább ember- és környezetbarát város legyen.