Magyarország részéről Budapest Főváros Önkormányzata és a BKK vett részt a 2012. november 15-én, Rómában tartott CATCH-MR, azaz a Nagyvárosi régiók közlekedési kihívásainak kooperatív megközelítései című projekt záró konferenciáján.
A CATCH-MR projekt célja a közlekedés- és várostervezés összehangolása, a közösségi közlekedés és más fenntartható közlekedési módok fejlesztése, valamint a megújuló energiaforrások felhasználása területén történő tapasztalatcsere és bevált megoldások megosztása volt, hét európai nagyvárosi régió – Budapest mellett Oslo, Göteborg, Berlin, Bécs, Ljubljana és Róma – részvételével.
A záró konferencia résztvevői beszámoltak arról, hogy milyen tapasztalatokat szereztek a 3 éves projekt során az adminisztratív területhatárokon átnyúló együttműködés, a terület- és közlekedésfejlesztés kapcsolatának fontosságáról, az intermodális csomópontok és P+R parkolók fejlesztéséről, valamint a megújuló energiaforrások közlekedésben betöltött egyre nagyobb szerepéről.
Amint azt Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes a helyszíni panelbeszélgetés során elmondta: Budapest számára a szoros együttműködés a főváros, a kerületek és az agglomeráció közt, valamint a várostervezés és a közlekedéstervezés szorosabbá tétele jelentették a legfontosabb tapasztalatokat, melyek közül utóbbiban javulás tapasztalható a BKK és a Városépítési Főosztály szoros együttműködésének köszönhetően.
Vitézy Dávid, a BKK vezérigazgatója a második panelbeszélgetés során ismertette a BKK elmúlt két éves működésének eredményeit, többek között a magyar főváros tömegközlekedés előnyben részesítési törekvéseit, a városkörnyék vasúti megállóinál kialakított P+R rendszerét, illetve Rákosmentén működő, vasútállomásra ráhordó buszjárat gyakorlatát, melyeket követendő példaként említett a norvég, a svéd és a szlovén partner is.
A projektet finanszírozó Európai Uniót képviselő Katja Ecke elismeréssel szólt a projekt résztvevőiről, kiemelve a példaértékű együttműködést, valamint a projekt során készített 111 oldalas szakmai ajánlás fontosságát, hasznosságát, amely az alábbi linken érhető el.
Eva Lichtenberger osztrák európai parlamenti képviselő felhívta a figyelmet, hogy az európai polgárok túlnyomó része városokban él, és a közlekedési problémák nagy része is a városokban keletkezik, ezért a fejlesztési források elosztása során sem szabad csak a városok közötti közlekedési folyosókra koncentrálni. Vitézy Dávid előadására utalva fontosnak nevezte, hogy a BKK forrásait a környezetbarát közlekedési módok fejlesztésére koncentrálja, így Budapest elkerülheti azokat a hibákat, amelyeket a nyugati városok a mára fenntarthatatlanná vált autóközpontú közlekedés-fejlesztéssel elkövettek.
A CATCH-MR egy INTERREG IVC projekt 2010. január és 2012. december között mintegy 2 millió eurós összköltséggel valósul meg. Résztvevői a nagyvárosok és környező régióik közlekedésének fenntartható megoldásait keresik és alkalmazzák. A projektben 12 partner vesz részt 7 nagyvárosi régió képviseletében:
- Oslo/Akershus, Norvégia
- Göteborg Régió Önkormányzati Szövetség, Svédország
- Berlin–Brandenburg fővárosi régió, Németország
- Bécs nagyvárosi régió, Ausztria
- Ljubljana városi régió, Szlovénia
- Közép-magyarországi régió, Magyarország
- Róma megye, Olaszország
További információk a projektről: www.catch-mr.eu